менопауза

Постои ли посебен начин и насоки за исхраната во менопауза Епизода 724 – те молам за твое мислење и препораки за жени во менопауза од храна до вежба? – прашање поставено од Даниела Моите препораки и мислење не се ништо поразлично од тоа што до сега го зборував. Во менопаузатаПрочитај повеќе

кето или хроно

Кето или хроно – што е разликата и која е подобра? Епизода 711 – Рече дека хроно не е добро затоа што се прави рестрикција на овошје, а во исто време ја фаворизираш кето. Исто така вели дека не треба да јадеш многу овошје. Сакам да знам што е точно.Прочитај повеќе

што е идеална диета

Како ти ќе дефинираш што е идеална диета Коса ми се крева кога на интернет и по медиуми се зборува за тоа што е идеална диета која што до сега “не сте ја слушнале” и треба да биде прифатена од секого. Идеална диета е онаа што најдобро функционира за тебе.Прочитај повеќе

време за диета

Постои ли механизам во телото што кажува кога е најдобро време за диета Епизода 690 – Јосиф што мислиш кога е најдобро време за диета и да ја сменам исхраната? Сакам да почнам со процесот на топење на масти – прашање поставено од Ива. Телото нема одредено за себе најдоброПрочитај повеќе

клизна со диетата

Пак се клизна со диетата – како да го престанеш овој круг Не треба многу за веќе од утре да бидеш една од личностите што клизна со диетата иако веќе недела дена си супер. Доволно е еден лош разговор или ситуација на работа и да отиде се во провалија. ИПрочитај повеќе

стоп за јо-јо

Зошто никако да направиш стоп за јо-јо ефкетот Одамна е веќе познато дека стоп за јо-јо ефект во слабеењето речиси и да е невозможно кај луѓето што се на премногу строг режим на исхрана за слабеење. Едноставно е невозможно да се придржуваат долго време. Штом ќе направат грешка и ќеПрочитај повеќе

нарушен естроген

Како да се справиш со нарушен естроген поради диети или голем калориски дефицит Епизода 679 – Како на природен начин да се среди нарушен естроген кој е намелен после 3 месеци калориси дефицит? – прашање поставено од @_cooking.k Многу едноставно. Најчесто екстремниот калориски дефицит знае да направи вакви проблеми. ЈасПрочитај повеќе

одржливо слабеење

4 совети за одржливо слабеење Епизода 667 – Како да постигнеш одржливо слабеење и никогаш да не ти се случи јо-јо ефект? – прашање поставено од Панче Ова прашање многу често го зборувам со луѓето со кои што работам и со луѓето со кои што ми се обраќаат. Прва работа.Прочитај повеќе

распоред на исхраната

Што претставува временски распоред на исхраната Веќе долго време се дискутира за тоа како да изгледа стандарден распоред на исхраната. Сите ги знаеме народните верувања: „не јадете по 7 часот навечер ако сакате да ослабете“, „наутро, прво напијте се чаша топла вода со лимон“ и уште многу други. Некои концептиПрочитај повеќе

порција

Што за тебе значи една порција За да го следите дневниот калориски внес и макро и микронутриентите треба точно да знаете што јадете секој ден во вашата порција. Меѓутоа, многу луѓе не сфаќаат дека постои разлика меѓу порција и количина на некоја состојка во една порција. Внесуваат многу повеќе одоштоПрочитај повеќе