вода ѓумбир и лимон

Пауза од рутината со вода ѓумбир и лимон Епизода 736 – дали треба пауза при конзумирањето на топла вода ѓумбир и лимон наутро? – прашање поставено од Александра. Не знам дали ја бараш паузата бидејки ти е досадно или ја бараш паузата бидејќи сметаш дека не е во ред даПрочитај повеќе

вода и влакна

Дигестивниот систем “те моли” за вода и влакна Едно просечно лице во Европа не го достигнува препорачаниот дневен внес на растителни влакна од 25 грама и вода (1литар на 25кг телесна маса). Внесот на растителни влакна во повеќето европски земји е под препорачаното ниво, односно просечниот дневен внес во ШпанијаПрочитај повеќе

најбезбедна вода

Дали постои најбезбедна вода за пиење Епизода 658 – Која вода е најбезбедна? Флаширана, од чешма или филтрирана? – прашање поставено од @ivana Oва го имам многу наназад зборувано, но тогаш прашањето за филтрирана не беше вклучено. Како и да е, вредеше повторно да го зборувам. Дополнително од тоа успеавПрочитај повеќе

подуеност од вода

Како да се избегне подуеност од вода Зголемувањето на подуеност од вода во телото е привремено и тоа добра вест особено за они кои се плашеле дека се работи за сало. Речиси е невозможно преку ноќ да се здебелиме 1,5 кг. За складирање 500 грама сало, ќе ви требаат 3.500Прочитај повеќе

вода и целулит

Вода и целулит – дали пиењето повеќе вода ќе ти помогне За вода и целулит не сум зборувал еднаш. Целулитот ако не се лажам беше опфатен минатата или пред минатата недела. Зборував на темата целулит, односно дали може да го снема за секогаш и што може да му влијае заПрочитај повеќе

како до повеќе вода

7 начини како до пиење повеќе вода Како до повеќе вода е нешто што многу често го слушам од клиентите. “Се подув од пиење”, “Не можам повеќе”, “Морам да пијам повеќе”. Многу од нив не се осеќаат дека имаат капацитет. Тоа е така од проста причина што некои луѓе предПрочитај повеќе

показатели за хидрираност

Епизода 567 – показатели за хидрираност Кои се показатели за хидрираност и како да препознаам без да бројам чаши и литри? – прашање поставено од @nikola Погледни многу повеќе содржина на мојот YouTube канал или на мојот блог и не порпуштај да направиш subscribe.Прочитај повеќе

колку вода да пијам

Колку вода да пијам – и што може да ја замени На прашањето колку вода да пијам многу луѓе ќе си одговорат: “пијам течности”, “стигам до 2 литра”, “кога сум жеден” итн ☺. И кога сме веќе таму, дали навистина знаеш колку пиеш? Сигурно сте сретнале податок дека нашето телоПрочитај повеќе